Ses terapisi (sound healing); fiziksel ve psikolojik olarak iyileşmeyi hedeflerken müzikten e seslerden destek anılan bir terapi yöntemidir.

Bu duyusal terapi yöntemi aslında oldukça kapsayıcı bir ifadedir. En yaygın uygulanan ses terapilerinin başında ise “müzik terapisi” ve ses banyoları (sound bath) yer almaktadır.

Ses terapi seansları uygulayıcıya ve amaca bağlı olarak büyük ölçüde değişkendir.

 Ses terapisi aletleri

Buna karşın çoğu seans; zihni yavaşlatmaya ve odağı işitmeye kaydırmaya yardımcı olan basit nefes egzersizleriyle başlar.

Ses banyoları ve titreşim terapisi gibi seanslarda, katılımcılar bazen bir göz maskesi veya battaniye ile rahat bir pozisyonda oturur veya uzanır.

Çoğu zaman, kaseler vücuda ve başın çevresine konumlandırılır.

Diğer ses terapi türlerinde ise deneyimler daha aktiftir ve seansın bir kısmı yoga veya tai chi içerebilir.

Bire bir seanslarda, ses terapistlerinin tedavilerini, hem sözlü hem de sözsüz geri bildirim yoluyla, sesi vücudun daha fazla rahatlamaya ihtiyaç duyan bölgelerine odaklayarak ayarlamaları da yaygındır.

Orman Terapisi Nedir? Sağlık ve Huzura Götüren Terapi

Seansların süresi 20 dakikadan 2 saat kadar değişkenlik gösterir. 2 saati aşan seanslar da nadir olsa da vardır.

Ses banyoları ve ses terapisi, belirli bir ses veya ses grubuyla ilgili değil, dinleyicide niyet ve alıcılık geliştirmekle ilgilidir.

Yaygın ses terapisi aletleri arasında Tibet ses kaseleri, kristal kaseler, gonglar, akort çatalları, çanlar bulunur.

 Doğru enstrüman, ton ve frekans, seansın amacına göre değişkendir.

Hedef gevşemeyse, en faydalı sesler arasında derin ve yavaş melodilerin yanı sıra daha düşük frekanslı ve yavaş geçişli şarkılar kullanılır.

 Yağmur gibi doğa sesleri, sinir sistemini sakinleştiren ve fiziksel ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan tutarlı gürültü kullanılır.

Öte yandan, enerjiyi artırmak ve odaklanmayı geliştirmek için istikrarlı, iyimser, kulağa olumlu gelen müzikler kullanılabilir.

Ses terapilerinin amacı nihayetinde denge ve restorasyondur. Ancak ağlama, öfori, kahkaha ve hatta öfke gibi her türlü duygusal boşalmayı da kapsayıcıdır.

Bu tedavi yöntemi duyguları yüzeye çıkarır, bu nedenle çoğu zaman barındırılan duygular bir seanstan kısa bir süre sonra ortaya çıkar ve görünür olur.

Sound Healing Nedir? Ses Şifası Terapisi

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

    Kargo hesapla