Titanyum dioksit (titanium dioxide); paketlenmiş gıda ürünlerinde ve kişisel bakım- kozmetik ürünlerinde en yaygın kullanılan pigmentlerden bir tanesidir.

Kahve kremaları (ağartıcılar), şekerlemeler, güneş kremleri ve diş macunları dahil olmak çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Bu ürünlerin beyaz rengini veya opaklığını artıran kokusuz bir tozdur.

Boya, plastik ve kağıt ürünlerde de beyazlığını artırmak için kullanılır ancak bu daha farklı bir varyasyondur.

Genede gıda ve temizlik ürünleride kullanılan titanyum dioksitin güvenli olup olmadığına dair çok sayıda soru işareti vardır.

Annatto Nedir? Annattto Tozu Renlendirici mi?

Titanyum Dioksit İçeren Ürünler Nelerdir?

Kullanım alanı oldukça geniş bir bileşendir. Kozmetik ürünler, güneş koruyucuları, diş macunları, ilaçlar, gıdalarda kullanılır.

 • Kozmetik ürünler: Fondöten, pudra, ruj, göz farı, rimel, nemlendirici, güneş koruyucuları gibi
 • Gıdalar: Şekerlemeler, çikolatalar, dondurmalar, beyaz peynirler ve süt ürünleri gibi
 • İlaçlar: Bazı ilaçlarda, tabletlerde, kapsüllerde ve diğer ilaç formüllerinde
 • Diş macunları: (Beyazlatma özelliği için)

Titanyum Dioksit E Kodu: E171 (CI 77891)

Titanyum Dioksit Zararları Nelerdir?

Titanyum dioksit, potansiyel olarak zararlı etkilere sahip olabilen bir bileşiktir. İşte bunlardan bazıları:

 • Solunum yolu hastalıkları: Titanyum dioksit, ince parçacıklar halinde havada asılı kalabilen bir madde olduğu için, solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. İnce partikülleri solunan titanyum dioksit, akciğerlerde birikerek, solunum yolu irritasyonuna, astım, bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi hastalıklara ve hatta akciğer kanserine neden olabilir.
 • Genotoksik etkiler: Bazı çalışmalar, titanyum dioksitin genotoksik etkilere sahip olabileceğini göstermiştir. Bu, DNA hasarına ve gen mutasyonlarına neden olabileceği anlamına gelir.
 • Hormonal etkiler: Bazı çalışmalar, titanyum dioksitin hormonal dengesizliklere neden olabileceğini göstermiştir. Özellikle, kadınlarda östrojen seviyelerini etkileyebilir ve endokrin sistemine zarar verebilir.
 • Nörotoksik etkiler: Nörotoksik etkilere sahip olabileceği için, sinir sistemi sağlığına zarar verebilir. Bazı çalışmalar, uzun süreli maruziyetin hafıza, öğrenme ve davranışsal değişikliklere neden olabileceğini göstermiştir.
 • Çocuklar için riskler: Çocukların gelişmekte olan bağışıklık sistemleri nedeniyle, titanyum dioksitin çocuklarda daha zararlı etkilere neden olabileceği düşünülmektedir. Bazı çalışmalar, çocukların büyümesini ve gelişmesini etkileyebileceğini göstermektedir.
 • Çevresel riskler: Bazı çalışmalarda çevresel toksik etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. Özellikle su kaynaklarına ve çevreye sızdığında, diğer organizmalar için toksik olabilir.

Ksantan Gam Nedir? Xanthan Gum Zararlı mı?

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
  Pazar Sepetiniz
  Sepetiniz BoşMağazaya Git
   Kargo hesapla